Proprioceptive – Deep Tendon Reflex (P-DTR)
Metoda została opracowana przez doktora Jose Palomara Levera chirurga ortopedę, neurologa. Koncepcją tej metody nie jest praca na strukturze jak to się czyni w dzisiejszej fizjoterapii, osteopatii, terapii manualnej czy chiropraktyce. Metoda ta polega na diagnostyce i korekcji funkcji układu mechanorecepcyjnego.
Nasz organizm jest zaprogramowany do wykonywania czynności w pewien odpowiedni i optymalny sposób. Mózg (ośrodkowy układ nerwowy – OUN) koordynuje pracę mięśni, a mięśnie poruszają ciałem. OUN zarządza naszym ciałem dzięki informacjom jakie napływają do niego z receptorów zlokalizowanych w mięśniach, ścięgnach, więzadłach, powięzi itp. Jeśli informacje te są prawidłowe, mózg je interpretuje i wysyła informację zwrotną do narządów wykonawczych, aby te wykonały swoją czynność w sposób optymalny. W przypadku gdy mózg otrzymał błędne informacje, na skutek jakiegoś zdarzenia, jego odpowiedź również będzie błędna, czego skutkiem jest nieprawidłowa funkcja narządów wykonawczych. Pojawiają się dolegliwości bólowe, osłabienie siły mięśniowej, ograniczenie ruchomości, zaburzenia motoryki. Takie „zniekształcenie” informacji z receptorów może powstać na skutek:
- urazów, przeciążeń
- zabiegów operacyjnych: artroskopia, endoskopia, cesarskie cięcie
- przewlekłego stresu lub traum emocjonalnych
- nietolerancji pokarmowej lub chemicznej
- zabiegów dentystycznych i ortodontycznych
- wypadków komunikacyjnych i upadków z wysokości
- ogólnego przemęczenia
- uszkodzeń powłok skórnych: tatuaże, kolczyki, zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne
- blizny, oparzenia, odmrożenia
Jeśli można porównać człowieka z komputerem, który pracuje dzięki procesorowi, oprogramowaniu oraz podzespołach, to gdy dojdzie do zakłócenia pracy oprogramowania np na skutek złośliwego oprogramowania, wtedy całkowita praca komputera ulega spowolnieniu i jest mniej wydajna. Podobnie jest z ludźmi, z tym że OUN potrafi wytworzyć tzw mechanizmy kompensacyjne, które mają za zadanie oszczędzać wadliwy podzespół lub dodatkowo wspomagać pracę dysfunkcyjnego obszaru kosztem wzmożonej pracy innych rejonów ciała.
Dostępne dzisiaj terapie koncentrują swoją uwagę w głównej mierze na usuwaniu kompensacji powstałych na skutek pierwotnej dysfunkcji, ale nigdy nie usuną tej dysfunkcji, która ma najwyższy priorytet. Stąd po masażu czujemy się lepiej, czy po innych zabiegach manualnych na tkankach miękkich lub stawach – bo na chwilę ściągnęlismy powstałe kompensacje.
Piękno metody P-DTR polega na tym, że dzięki prostym testom mięśniowym jesteśmy w stanie ocenić reaktywność układu nerwowo mięśniowego, wykryć dysfunkcje i w prosty, szybki i bezbolesny sposób je usunąć. Wracając do naszego porównania z komputerem – wprowadzamy nowe oprogramowanie, które ma zlikwidować złośliwy program i komputer znów zaczyna pracować wydajnie. Efekty działania P-DTR często są natychmiastowe i trwałe ponieważ zostaje usunięta pierwotna dysfunkcja, która może też być przyczyną innych problemów i dolegliwości na pozór kompletnie z nią nie związanych. Twórca metody dr Jose Palomar podaje, że aż 95-97% problemów i dysfunkcji są adresowane z poziomu wadliwego oprogramowania, czyli zaburzeń w pozyskiwaniu i przesyłaniu informacji do ośrodkowego układu nerwowego! Jedynie 3-5% problemów ma źródło w strukturze ciała, czyli tym czym zajmujemy się podczas masażu, terapii manualnej, zabiegów chiropraktyki czy osteopatii. Nie oznacza to jednak, że P-DTR jest koncepcją jedyną i samowystarczalną. Wszystkie wyżej wymienione metody pracy mogą ją uzupełniać co wymiernie może skrócić czas leczenia pacjenta, szybsze pozbycie się dolegliwości i powrót do pełnej sprawności bez ryzyka nawrotu dysfunkcji.
Koncepcja P-DTR uczy patrzyć na człowieka w bardzo szerokim spektrum. Jeśli macie wrażenie, że żadna dotychczas prowadzona rehabilitacja lub terapia Wam nie pomogła lub słyszeliście słowa, że z bólem należy się pogodzić i z nim żyć lub krążycie od specjalisty do specjalisty i nikt nie potrafi Wam pomóc, a przede wszystkim nie słucha co mówicie o Waszych dolegliwościach to być może metoda P-DTR jest właśnie dla Was.
Serdecznie zapraszamy do naszego Centrum Rehabilitacji, jedynego w Opolu i na opolszczyźnie certyfikowanego gabinetu metody P-DTR.